Już po raz czwarty nasza szkoła wzięła udział w konkursie organizowanym przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy historycznej, szczególnie tej związanej z symbolami narodowymi. W tym roku do konkursu stanęli uczniowie klas trzecich. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu przysłanego przez IPN ze Szczecina. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i życzymy sukcesów.
Ogólnopolski konkurs " Wokół symboli narodowych"
,,Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna..."
Pod takim hasłem przebiegał dzisiaj w szkole Dzień Głośnego Czytania. Na każdych zajęciach czytano dowolne teksty związane z Polską. Pragnąc uczcić Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości wybierane były utwory o tematyce patriotycznej, opisujące walkę Polaków o niepodległość. Korzystano z zasobów biblioteki szkolnej, klasowej, prywatnej. Czytano także prace, które zwyciężyły w konkursie literackim: ,,100 słów dla Niepodległej".
Przegląd pieśni patriotycznych
Uczniowie klas 0 - II wzięli udział w szkolnym przeglądzie piosenki patriotycznej. Przez ponad godzinę aula szkolna wypełniła się dźwiękami poruszającymi nasze serca. Uczniowie śpiewali dawne i współczesne piosenki mówiące o naszej Ojczyźnie. Każda klasa otrzymała słodki upominek i pamiątkowy dyplom.
100 SŁÓW DLA NIEPODLEGŁEJ
Nasi uczniowie mieli wiele do powiedzenia światu o miłości do swojej Ojczyzny, o jej pięknie i heroicznej walce Polaków o niepodległość Polski. Biorąc udział w konkursie literackim dali się ponieść wenie twórczej.
Młodzi twórcy zaprezentowali swoje zdolności literackie pisząc pracę składającą się z przynajmniej 100 słów o Polsce na jeden z proponowanych tematów.
Komisja konkursowa oceniła kunszt pisarski uczestników i po burzliwej debacie wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach.
- Uczniowie klas IV – VI:
I miejsce – Jakub Rączkowski, uczeń klasy IV c
II miejsce – Adam Błażkiewicz, uczeń klasy V c
III miejsce – Agata Pilitowska, uczennica klasy VI c
- Uczniowie klas VII – VIII:
I miejsce – Aleksander Gręda, uczeń klasy VIII b
II miejsce – Piotr Podniesiński, uczeń klasy VII a
III miejsce – Amelia Olejnik, uczennica klasy VII a
Za zgodą uczestników konkursu prezentujemy zwycięskie prace, aby stały się wzorem do naśladowanie dla nowych twórców.
W ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych ósmoklasiści zaproszeni zostali do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie.
Była to doskonała okazja do zwiedzania szkół, zadawania pytań, rozmów z uczniami, którzy już kształcą się w wybranych specjalnościach. Przyszli absolwenci dowiedzieli się, na jakich kierunkach mogą kontynuować swoją naukę i jak się ona odbywa. Czekały też liczne niespodzianki: poczęstunek przygotowany przez uczniów, pokaz musztry, odwiedzenie miejsc, w których uczniowie uczą się wybranych zawodów.
Czas płynie szybko, a przed uczniami klas ósmych pierwsze poważne decyzje. Co dalej po szkole podstawowej? Z pewnością wizyta ta, ułatwi wybór, a wielu zapewne znajdzie w chojeńskich szkołach coś dla siebie.
6
Niepodległa od 100 lat
Dzień 11 listopada to dla każdego Polaka ważna data – symbol miłości do Ojczyzny, symbol wiary i zwycięstwa. To patriotyczne święto w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości nabrało wielkiego znaczenia dla nas Polaków dużych i małych. Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy uczniowie klasy 1g ze Szkoły Filialnej w Godkowie wraz ze swoimi młodszymi koleżankami i kolegami z oddziału przedszkolnego przygotowali dnia 9.11.2018 r. przepiękny apel podczas, którego recytowali i czytali wiersze, śpiewali pieśni patriotyczne, a także usłyszeli odpowiedzi na pytania: Czemu Święto Niepodległości jest takie ważne?, Co by było gdybyśmy nie odzyskali niepodległości? Odpowiedzi odczytał Bartek z klasy 1g. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Dyrektor Edyta Kalarus oraz szanowni Rodzice. Korzystając z obecności naszych gości włączyliśmy się w akcję „Rekord dla Niepodległej” i wspólnie zaśpiewaliśmy 4 – zwrotkowy hymn narodowy. Hymn państwowy został wykonany przez uczniów wzorowo. Uczniowie pokazali, że są prawdziwymi patriotami i potrafią godnie szanować swoje symbole narodowe. Apel z okazji Święta Niepodległości był dla uczniów wspaniałą lekcją historii, patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Na zakończenie uroczystości mogliśmy poczęstować się rogalikami upieczonymi przez mamę uczennicy. Pani Dyrektor podziękowała uczniom za piękny występ i cenną lekcję historii.
Wieczornica z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę.
W zadziwiająco ciepły, czwartkowy wieczór, 8 listopada 2018 r., zgodnie ze szkolną tradycją, reprezentanci najstarszych klas Szkoły Podstawowej nr 2 w Chojnie, ich wychowawcy i nauczyciele, a także liczni goście, spotkali się na Wieczornicy z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę.
Wydarzenie to każdego roku stanowi szczególny punkt w szkolnym kalendarzu, gdyż jest to niezwykły moment spotkania trzech pokoleń, które zbierają się w szkolnej auli, aby o wolności mówić i śpiewać, aby za nią wspólnie dziękować.
Młodzi artyści przygotowali wspaniały, wzruszający montaż słowno-muzyczny, będący opowieścią o wolności postrzeganej przez tych, dla których jest ona kwestią już oczywistą.
Niezwykłości spotkaniu, jakim jest Wieczornica dodaje jednak chwila wspólnego śpiewu. Momentu, w którym głosy zebranych łączą się podczas wokalnego wykonania dobrze wszystkim znanych pieśni. „Patriotyczne karaoke”, występ rodzeństwa, Janeczki i Andrzeja Barczów, a także przepiękne pieśni wykonane przez wspaniałych gości – zespół „Emeranto”, połączyły się w cudowny, wzniosły, ale i radosny koncert dla Niepodległej.
Zaproszeni goście, podczas chwili refleksji i dyskusji, w przygotowanej na tę okazję szkolnej kafejce niepodległościowej, stwierdzili, iż uczniowie, uczestniczący w Wieczornicy, pokazali, że dla młodego pokolenia kwestia Ojczyzny i jej wolności jest także ważna i to należy pochwalić, i za to należy im podziękować.
Podziękowania, za przepiękny wieczór, spędzony w niezwykłej atmosferze, a także życzenia wielu podobnych spotkań, należą się również wszystkim przybyłym, miłym gościom: Burmistrzom Gminy Chojna Adamowi Fedorowiczowi i Wojciechowi Długoborskiemu, Dziekanowi i Proboszczowi parafii Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła Księdzu Kanonikowi Andrzejowi Galantowi, Dyrektorowi Administracji Szkół i Infrastruktury Społecznej w Chojnie Wacławowi Gołąbowi, Zastępcy Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnie Anicie Porczyńskiej, Zastępcy Dyrektora Bajkowego Przedszkola Miejskiego w Chojnie Sabinie Cedro, Kierownikowi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnie Teresie Błońskiej, Prezesowi Związku Sybiraków w Szczecinie Jerzemu Kołaczykowi, Przewodniczącemu Chojeńsko-Gryfińskiego Stowarzyszenia Wspólnej Europy Gerardowi Lemke wraz z Zarządem i członkami Stowarzyszenia, Nadleśniczemu Nadleśnictwa w Chojnie Sylwanowi Barczowi, Przewodniczącej Stowarzyszenia Amazonek „Teresa” w Chojnie Teresie Szajnowskiej wraz z Zarządem i członkami Stowarzyszenia, Przewodniczącej Rady Rodziców Ewie Pietrucha, Zespołowi śpiewaczemu „Emeranto”, byłym nauczycielom i pracownikom naszej szkoły: pani dyrektor Halinie Szczygieł i i pani dyrektor Elżbiecie Kowalczyk, rodzicom i naszym uczniom.
12.11.2018 r. nie odbędzie się wyjazd gr.1 na basen
Wyjazd został przełożony na 21.01.2019 r.
List Ministra Edukacji Narodowej do Rodziców
W poczuciu troski o zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom przed skutkami chorób zakaźnych.
OGŁOSZENIE - Pomocna Dłoń
Klasa IV c w SP 2 Chojna organizuje zbiórkę rzeczy dla ofiar spalonej kamienicy
w Mieszkowicach. Wśród poszkodowanych rodzin są małe dzieci oraz uczniowie – nasi rówieśnicy…Wiemy, że na tę chwilę najpotrzebniejsza jest chemia gospodarcza (np. płyny i proszki do prania, preparaty do czyszczenia łazienek, toalet, podłóg, szyb i mycia naczyń), worki na śmieci, ręczniki papierowe, ściereczki, mydła, szampony, itp.
Potrzebna jest również żywność! Zbieramy: kasze, makarony, ryż, cukier, sól, sery, olej, konserwy, i wszelkiego rodzaju produkty w puszkach i słoikach (o długim terminie ważności).
Przyniesione dary będziemy zostawiać w gabinecie p. Pedagog lub u p. Woźnej. Na przerwach dyżurni z kl. IVc będą tam czekać na Was i pomagać (przenosić, sortować, pakować). Nasi rodzice organizują przewiezienie wszystkich naszych darów do potrzebujących rodzin.
ZBIÓRKA BĘDZIE TRWAĆ OD 13 – 20.11.2018 r.
Pomagajmy!!! Pamiętajmy: dobro wraca!
100 plakatów na 100 - lecie dla Niepodległej Polski
Dnia 08.11.2018 r. uczniowie klasy VI a, VI d i VI b dla upamiętnienia ważnej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wykonali plakaty w ramach treści programowych z zakresu grafiki użytkowej. Uczniowie mieli okazję wykazać się kreatywnością i oryginalnością w tworzeniu swojego dzieła. Każdy plakat był inny, wyjątkowy skłaniający do refleksji nad wartością wolności i niepodległości. Zadowolenie z wykonania zadania widać na twarzach artystów.
Pamiętamy
Dnia 7 listopada 2018 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez państwo Polskie. Akademia przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Uczniowie klasy 3a, 3b i 4c recytowali wiersze, a uczniowie klas 1a, 1b, 1c i 5b śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj
w wolnej Polsce.Bardzo dziękujemy za przygotowanie młodych aktorów paniom: M. Szkieli, K. Różyckiej, A. Słodkowskiej, K. Stranc i R. Janik i A. Prętkiej.
Kindloteka w naszej szkole
Nasza szkoła zgłoszona została do programu wspierającego czytelnictwo Kindloteka – organizowanego przez firmę Amazon. 100 książek, 500 e-booków, 10 czytników e-book wraz z interaktywnym kącikiem czytelniczym trafiło do naszej szkoły. Uroczystość wzbogacił występ naszych uczniów: szkolny chór Kornelki oraz uczennice Janina Barcz i Agata Stasiak recytując przygotowane teksty. Oprócz książek nasi uczniowie zostali zaproszeni do odwiedzin w firmie Amazon. Podczas uroczystości obecny był burmistrz gminy Chojna pan Adam Fedorowicz, zastępca pan Wojciech Długoborski, dyrektor ASiIS pan Wacław Gołąb. Goście wpisali się do pamiątkowej kroniki szkoły. Pani dyrektor przekazała na ręce przedstawiciela firmy Amazon pani Marty Rzetelskiej, podziękowania.
Sedrecznie dziękujemy Rodzicom, którzy zgłosili naszą szkołę do programu. Dla nas, naszych uczniów to nieoceniona pomoc dydaktyczna, promocja czytelnictwa, to krok w przyszłość.
„Godność. Wolność. Niepodległość”.
Delegacja uczniów klas VIII wraz z Wiesławą Koladyńską otrzymała zaproszenie od Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie na udział w debacie pt. „Czym dla ciebie jest wolność”, która odbyła się 5.11. 2018r.
Debata poprzedzona była wykładem dr Marty Cichockiej z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego pt. „Niepodległość-nie tylko Polski-ale i Polaków. Po dyskusji wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali do wspólnego zdjęcia i na poczęstunek. Na koniec wpisaliśmy się wszyscy do pamiątkowej księgi.
Sadzimy drzewka
Uczczenie 100-lecia niepodległości
W piątek dnia 26.10 2018r. uczniowie koła historycznego z okazji 100-lecia niepodległości zasadzili na boisku szkolnym dwa dęby, a w poniedziałek 29.10.2018r. uczniowie klas VI zasadzili dwa buki. Teraz
z niecierpliwością czekamy aż drzewa urosną i pewnego pięknego lata będzie można usiąść w ich cieniu.Pani Wiesława Koladyńska z uczniami dziękuje pani Agnieszce Kujawskiej za przekazanie sadzonek.
Tworzymy gazetkę
Uczniowie klasy 6 e na podstawie lektury „Szatan z siódmej klasy” stworzyli egzemplarze gazety pt. „Wileńskie Wieści”.
Mogli wejść w rolę reporterów i przekonać się o plusach i minusach pracy w redakcji. Projekt składał się z kilku etapów: narada redakcyjna, wybór działów, wybór artykułów do poszczególnych części gazety, przygotowanie tekstów, opracowanie graficzne całości. Wszystko to w duchu dwudziestolecia międzywojennego, a więc ważna była też wiedza historyczna i znajomość ówczesnych obyczajów. Praca była niełatwa, ale owocna!
Bal Jesieni
Dnia 26 października w Szkole Filialnej w Godkowie wesoło bawili się podczas Balu Jesieni uczniowie klasy 1 a i 1g oraz dzieci z oddziału przedszkolnego.
Wszystkie dzieci przyszły pięknie ubrane w kolorowe jesienne stroje. Nie mogło oczywiście zabraknąć barwnych liści, kolorowej jarzębiny, kasztanów i innych darów jesieni. Przygotowano moc atrakcji, wśród których było m. in. odgadywanie jesiennych zagadek, zabawa „Prawda to czy plotka” i konkursy. Dzieci miały wspaniałą okazję do integracji podczas wspólnych zabaw przy dźwiękach muzyki. Do tańca grał dzieciom Pan Adam Sawko na swoim profesjonalnym sprzęcie muzycznym. To był bal nad bale… Były także nagrody i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Świetna zabawa, dobry nastrój potwierdził słowa ujęte w wierszu, że „Jesień to pora wesoła, roześmiana i gwarna jak szkoła…”. Wszyscy uczestnicy Balu Jesieni rozstali się w radosnej atmosferze.
Dziękujemy Panu Adamowi Sawko za oprawę muzyczną naszego balu, rodzicom za słodki poczęstunek a Pani Monice i uczniom z kl.1a za przyjęcie zaproszenia i do następnego razu…
Lucja Czarna
Drużynowe biegi przełajowe
Dziewczęta z naszej szkoły - mistrzynie powiatu w Drużynowych Biegach Przełajowych Kierunek - finał wojewódzki
Po raz kolejny świetny występ zawodniczek z podstawówki na lotnisku w Drużynowych biegach sztafetowych. Dziewczęta wygrały eliminacje rejonowe, zostały mistrzyniami powiatu zdobywając tym samym awans na eliminacje wojewódzkie. W czwartek 25.10.2018r. dziewczęta startowały na eliminacjach wojewódzkich w Tychowie zdobywając VII miejsce w województwie.W składzie dziewcząt wystąpiły: Agata Braszka, Grejman Barbara, Tomaszewska Maja, Jabłońska Katarzyna, Jagoda Chatłas, Janina Barcz, Judyta Karakicz, Julia Gil, Kalina Rados, Natalia Solecka, Alicja Osowska. Dziewczęta biegały na dystansie 10x800m.Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów czekając na miejsce na podium.
Konkurs krasomówczy
Sukces naszych uczniów - konkurs krasomówczy
Z wielkim sukcesem wrócili ze Szczecina uczniowie SP2 w Chojnie oraz Uczniowskiego Klubu Krajoznawczo-Turystycznego Traperzy. III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Krasomówczym zajęła Janina Barcz prezentując własny tekst o osadzie Kuropatniki w pobliżu Krzymowa. Uczniowie prezentowali teksty poświęcone swojej małej ojczyźnie, przygotowane przez Dorotę Dobak-Hadrzyńską, która także pomogła w przygotowaniach młodych mówców.
Wśród uczestników byli:
Agata Stasiak
Jagoda Chatłas
Aleksandra Rycerz
Maria Janiak vel kubiak
Kajetan Trzciński
Gratulujemy wszystkim!
Archiwum Aktualności