Wspólne gotowanie
- 100 pierogów na 100 lecie odzyskania Niepodległości
18 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli po raz kolejny w warsztatach kulinarnych. To już kolejna odsłona akcji „Wspólne gotowanie”. Tym razem uczniowie wraz z Paniami kucharkami zdecydowali się na nie lada wyczyn, postanowili w nietypowy sposób podkreślić 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowując 100 pierogów. Wszyscy mogli poczuć się jak prawdziwi mistrzowie kuchni. Gotowanie odbywało się w wesołej atmosferze. Tego typu zajęcia są dla dzieci źródłem wielkiej radości, a jednocześnie uczą je wielu pożytecznych umiejętności. Jest to również zachęta, aby także w domu spróbować rodzinnego gotowania z pasją, bo to wspaniały sposób na wspólne spędzenie czasu.
Serdecznie dziękujemy naszym Paniom kucharkom za ogromną pomoc i wsparcie oraz wszystkim którzy wspierają Nas w kolejnych odsłonach „Wspólnego gotowania”. Nasze kolejne spotkanie to okres przedświąteczny i zapach bożonarodzeniowych pierniczków.
- Świąteczne pierniki
Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. Nasi uczniowie postanowili trochę tego magicznego, świątecznego zapachu wnieść do szkoły. W dniu 6 grudnia w szkole miało miejsce wielkie pieczenie świątecznych pierników. W miłej (i nieco gwarnej) atmosferze uczniowie przygotowali ciasto na pierniki. Po ostygnięciu pierniczków wszyscy uczniowie zabrali się za dekorowanie. Pomysłów na najpiękniej udekorowany piernik było tysiące - efekty owej pracy można zobaczyć na zdjęciach. W całej szkole unosił się korzenny zapach przywołujący wśród zebranych – zarówno dzieci, jak i dorosłych – najmilsze wspomnienia świąteczne.
Pieczenie pierniczków sprawiło naszym uczniom wielką radość, a jednocześnie w sposób miły i praktyczny utrwaliło tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Pragnąc podzielić się pysznymi owocami swojej pracy, z upieczonych pierników dzieci przygotowały „piernikowe prezenciki”, które wzbogacą Świąteczny kiermasz w szkole. Warsztaty pieczenia świątecznych pierników wszystkim bardzo się podobały.
Serdecznie dziękujemy naszym niezastąpionym Paniom kucharkom za pomoc, wsparcie i cenne rady kulinarne.
- Drugie śniadanie - wspólnie z rodzicami
Po raz kolejny 8 listopada 2019 r. zorganizowaliśmy „wspólne gotowanie”. Tym razem postanowiłyśmy przygotować zdrowe drugie śniadanie. Przygotowań było wiele. Wybór tego co przygotujemy, zakup produktów i wreszcie wspólna praca. Przyjemnością było patrzeć jak dzieci przygotowują produkty, kroją, miksują, smażą, pieką i to wspólnie z rodzicami. Pomysłowość uczniów przerosła nasze oczekiwania. Wszystko było zdrowe, pięknie podane, zachęcające do jedzenia. Takie wspólne przygotowywanie posiłków to dobra lekcja dla nas wszystkich, uczymy się wzajemnie od siebie, współpracujemy i oczywiście na koniec wspólnie spożywamy przygotowane produkty.
- Gotowanie z naszymi babciami :)
Tym razem postanowiłyśmy przygotować pierogi wspólnie z Babciami. Przygotowań było wiele. Analiza przepisu, zakup produktów i wreszcie lepienie, lepienie i lepienie pod czujnym okiem Babć. Dużą radość sprawiło nam przyglądanie się pracy dzieci kiedy mieszały produkty, zagniatały, wałkowały ciasto, nie mówiąc o tym z jaką precyzją i sercem robiły to Babcie. Takie pokoleniowe gotowanie to dobra lekcja dla nas wszystkich, uczymy się wzajemnie od siebie, współpracujemy i oczywiście na koniec wspólnie spożywamy przygotowane produkty. Muszę wam powiedzieć, że takie babcine ruskie i z truskawkami znikały, oj znikały…
- Klucz do zdrowia - zdrowo się odżywiamy
Uczniowie klas młodszych również, wiedzą jak zdrowo się odżywiać. Szkolne klasy zamieniają się w mini stołówki, a raczej zakątki zdrowego odżywiania :) Powstają tu zdrowe, pyszne, kolorowe warzywne i owocowe sałatki, koktaile, desery. Nie brakuje inspirujących i finezyjnych kanapek powstających pod czujnym okiem pań i mam. Aż chce się rzec: SMACZNEGO :)
- Zdobywamy kolejne umiejętności kulinarne….
Po raz kolejny 3 marca 2020 r. zorganizowaliśmy „wspólne gotowanie”. Tym razem postanowiłyśmy wybrać się do lokalnej restauracji „Makarun” na pieczenie pizzy. Poznałyśmy tajniki pieczenia pizzy od podszewki . Dzieci „kręciły” ciasto, smarowały sosem, dobierały ulubione składniki. Pani Basia opowiedziała dzieciom dlaczego używa do pizzy takiej mąki a nie innej, na co należy zwracać uwagę i w jakiej kolejności układać produkty na pizzy. Takie pieczenie to dobra lekcja dla nas wszystkich, uczymy się wzajemnie od siebie, współpracujemy i oczywiście na koniec wspólnie spożywamy przygotowane produkty. A trzeba uwierzyć nam na słowo, że własnoręcznie wykonana pizza smakuje wyśmienicie. Dziękujemy bardzo za możliwość uczestniczenia w takich warsztatach.
Debata
Podczas debaty przedstawiono wyniki badań oraz efekty realizacji zadań z ostatnich lat. Na podstawie analizy danych wyłonione zostały problemy, nad którymi w dalszym ciągu będziemy pracować. W debacie udział brali nauczyciele, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, Rady Rodziców oraz Pracowników Szkoły.
I. Ocena efektów działań i wybór problemów priorytetowych
Dobre samopoczucie w szkole;
· Średnia liczba punktów: 4,2
· Problem priorytetowy:
Podejmowane działania dla umocnienia zdrowia;
· Średni odsetek odpowiedzi tak:74%
· Wnioski dla edukacji zdrowotnej:
II. Podsumowanie
1. Co jest największym osiągnięciem (mocną stroną) szkoły?
2. Jakie są korzyści z przeprowadzenia autoewaluacji?
3. Jakie były trudności związane z przeprowadzeniem autoewaluacji?