Oto refleksja jednego z uczniów po szkolnej akcji czytelniczej :)
Kolejna Ogólnopolska Akcja Czytelnictwa już za nami. Dzień szybko minął a my zostaliśmy z pytaniem - czy warto czytać? Czy warto odrywać się od komputera by przeczytać książkę, która nie jest podręcznikiem lub lekturą? Odpowiedzi udzieliła nam Pani Dyrektor oraz panie z biblioteki. Potwierdziły to co przecież wiemy. Wiemy, że książki uczą, wychowują i bawią, pogłębiają wiedzę, wzbogacają słownictwo, kształtują charakter, poprawiają pamięć i relaksują. To, dlaczego mając taką wiedzę tak mało czytamy... Dlaczego wybieramy adaptację książki zamiast dotrzeć do źródła? W życiu codziennym nie lubimy jak ktoś narzuca nam swoje racje, zawsze chcemy mieć własne zdanie i poglądy. Tak też jest z książkami. Czytając, sami wyobrażamy sobie przedstawiony świat a nie przyjmujemy obrazy jakie nakreślił reżyser filmu.
To my jesteśmy głównymi postaciami- super bohaterami, księżniczkami, czarodziejami, posiadamy moce, zdolności, siłę czy odwagę. Przenosimy się do świata, w którym zawsze dobro zwycięża zło. A gdy wrócimy z tej dalekiej podróży do naszej codzienności, która nie zawsze jest taka jak w książce, to siła bohaterów pomaga nam w podejmowaniu słusznych decyzji i napędza do działania.
Jeszcze jednego się nauczyłem. Nauczyłem się tego, że nie należy ludzi oceniać pochopnie, tzn. po wyglądzie, zachowaniu czy po tym czy jest duszą towarzystwa czy zawstydzonym, stojącym zawsze z boku ,,odludkiem". Żeby dowiedzieć się więcej, wystarczy zobaczyć co czyta. Ja dowiedziałem się, że idolem kolegi z klasy jest Robert Lewandowski a Koleżanka kocha zwierzęta. Widziałem książki o przeróżnej tematyce tak jak my jesteśmy różni. Można powiedzieć ,,pokaż mi co czytasz a powiem Ci kim jesteś".
Acha! Jeszcze rada dla nieśmiałych. Widząc co czyta osoba, która Ci się podoba, masz gotowy temat do rozmowy i do nawiązania znajomości.
Powodzenia!😉
Autor artykułu i zdjęć: Kuba, kl. 6c