ZAPROSZENIE
Klasa IV a – język polski
Uczniowie poznali zasady redagowania wypowiedzi, której celem jest zachęcenie danej osoby do udziału w jakimś wydarzeniu. Dowiedzieli się, jakie informacje są niezbędne w zaproszeniu, jak je poprawnie zbudować, jakich zwrotów należy użyć.
Otrzymali zadanie samodzielnego zredagowania zaproszenia.
Napisz zaproszenie adresowane do rodziców na wystawę „Baśniowe stwory”. Pokaz ilustracji przygotowanych przez Twoją klasę odbędzie się w Waszej szkole, w najbliższą sobotę, o godzinie 10.00. Zaproszenie ułóż na własnoręcznie ozdobionej kartce, najlepiej motywami z baśni.Na ocenę wpływać będzie:
- wystąpienie koniecznych elementów zaproszenia,
- poprawność ortograficzna i interpunkcyjna,
- ciekawa forma graficzna.Uczniowie wykazali się pomysłowością i znajomością zasad redagowania zaproszenia.
WYWIAD Z SANTIAGO
KL. VII a – język polski
Po omówieniu lektury pt.: „Stary człowiek i morze” Ernesta Hamingwaya” przyszedł czas na wypracowanie. Uczniowie zostali poproszeni o zredagowanie wywiadu z bohaterem, pamiętając o zasadach tworzenia tej formy wypowiedzi. Należało zwrócić uwagę na rozbudowany i zrozumiały styl wypowiedzi, a także poprawność zapisu. Uczeń powinien wykazać się znajomością lektury.
Temat: Wyobraź sobie, że jesteś redaktorem szkolnej strony internetowej. Przeprowadź wywiad z Santiago, który opowie o walce ze swoimi słabościami. W wypowiedzi wykorzystaj znajomość lektury pt.: „Stary człowiek i morze” Ernesta Hamingwaya. Praca powinna obejmować przynajmniej 200 słów.
ESEJ
KL. VIII b – język polski
Uczniowie przeczytali lekturę pt.: „Pamiętnik z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. Po cyklu zajęć, mających na celu analizę opowieści o zagładzie Warszawy podczas powstania, prowadzonej z perspektywy cywila, przyszedł czas na zredagowanie dłuższej wypowiedzi pisemnej.
Zadanie polegało na wyjaśnieniu pojęcia: elegia, korzystając ze Słonika języka polskiego. Następnie, w wypowiedzi liczącej przynajmniej 200 słów, należało wyjaśnić, dlaczego „Pamiętnik z powstania warszawskiego można nazwać „elegią na śmierć miasta”.
Esej_-_Igor_8b.pdf
Esej_Oliwia_8b.pdf
Esej.pdf
OPOWIADANIE
KLASA IV a – języka polski
Uczniowie naszej szkoły znają twórczość patrona szkoły. W klasie czwartej omawiali lekturę pt.: „O dwóch takich co ukradli księżyc”.
Po poznaniu historii o dwóch niesfornych chłopcach, uczniowie otrzymali zadanie ułożenia opowiadania o ich dalszych losach.
Temat: Lektura pt. „O dwóch takich co ukradli księżyc” kończy się powrotem chłopców do matki, do Zapiecka. I co dalej?Zredaguj opowiadanie na temat dalszych losów Jacka i Placka. Pamiętaj o trójdzielnej kompozycji pracy i akapitach. Zadbaj o zrozumiały styl wypowiedzi i poprawność zapisu. Pracę wykonaj na kartce do wypracowań.
Dzieci miały ciekawe pomysły na opowiadanie. A oto kilka z nich:
OPINIA NA TEMAT LEKTURY
Klasa IV a – język polski
Po cyklu zajęć poświęconych omówieniu lektury pt.: „Król Maciuś Pierwszy” Janusza Korczaka, uczniowie zostali poproszeni o zredagowanie dłuższej wypowiedzi, w której odpowiedzą na pytania:
Czy książka pt.: „Król Maciuś Pierwszy” spodobała Ci się? Co Cię w niej zainteresowało, a może zdziwiło? Dlaczego? Napisz o tym.
Pracę należało wykonać na kartce do wypracować, czyli w szerokie linie, o formacie A4. Wypowiedź powinna zająć przynajmniej całą stronę kartki. Należało w odpowiedziach na pytania odwołać się do treści lektury i podać przykłady, uzasadniające opinię. Trójdzielna kompozycja pracy, zrozumiały styl wypowiedzi, poprawność zapisu oraz estetyka pracy to stałe elementy, wpływające na ocenę wypowiedzi.
Prace były bardzo ciekawe. Świadczyły o tym, że uczniowie z uwagą przeczytali lekturę i potrafią wyrazić swoją opinię.
Wypracowanie_Karol_4a.pdf
WYPOWIEDŹ ARGUMENTACYJNA
Klasa VII a – język polski
Promując twórczość patrona naszej szkoły – Kornela Makuszyńskiego, uczniowie przeczytali i omówili lekturę pt.: „Bezgrzeszne lata”.
W książce autor przedstawił kilka obrazów ze swoich lat młodości. Uczniowie mieli wybrać jedno z opowiadań i w dłuższej wypowiedzi argumentacyjnej wyjaśnić, dlaczego właśnie ta opowieść ich zachwyciła.
W uzasadnieniu swojego wyboru należało odnieść się do tekstu i zadbać o zrozumiały styl wypowiedzi i poprawność językową, ortograficzną i interpunkcyjną.
Wiele prac zostało wysoko ocenionych ze względu na ciekawe rozwinięcie tematu i odpowiedni do charakteru pracy styl wypowiedzi.
Rozprawka_Milosz_7a.pdf
Rozprawka_Kacper_7a.pdf
Rozprawka_Natalia_7a.pdf
Rozprawka_Daria_7a.pdf